IRK BİTİG’iñ 2. baskısı yayımlandı

ırk-bitig-betigiAzerbaycan’ıñ başkenti Bakü’de açtığımız kursun öğrencilerince yayıma hazırlanan ve Haziran 2013’te Türkçesi Varken Topluluğu Yayınlarınca Bakü’de yayınlanan Irk Bitig, gördüğü ilgi ile ilk baskısını tüketerek 2. baskıya girmiştir.

Ocak 2014’te yayımlanan 2. baskısını elde étmek isteyenleriñ ulucname@gmail.com adresine yazmaları gerekiyor. Azerbaycan’da ise, Bukinist Kitabevi, kitabevim.az, Kitab Klubu gibi büyük kitap mağazalarında kolaylıkla bulunmaktadır.

Türk alfabesiyle kağıda yazılı ve günümüze ulaşan biricik bétik (kitap) Irk Bitig’dir. Türkiye Talat Tekin hocanıñ çalışması ile bulunurken, Azerbaycan’da ayrıca bir bétik olarak şimdiye değin hiç üzerinde çalışılmamıştı. Böylece çalışmamız bir ilk olma özelliğini taşımakla birlikte, bir dilbilim bétiği olarak 2. baskıya girmeniñ onurunu taşıyor.

Irk Bitig, eski Uygur Türkçesinde olduğu için, çalışmamızı günümüz Uygur türkleri de ilgiyle karşıladılar. Sağolsun, güzel övgülerini bizden eksik étmediler. Öyle ki, Erkin Asya Radyosu’na söyleşi de vérdik. İncelemek için şu bağlantıya bakınız:
http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/medeniyet-tarix/qedimi-uyghur-07172013170916.html (erişim: 1 mart 2014)

Uygurca söyleşiyi dinlemek isteyenler şu bağlantıya tıklayabilirler:
http://www.rfa.org/uyghur/xewerler/medeniyet-tarix/qedimi-uyghur-07172013170916.html/u0717-pma.mp3/inline.html

IRK BİTİG’İN İÇİNDEN GÖRÜNTÜLER

(büyütmek için üzerine tıklayınız)

IMG_2419
IMG_2423
IMG_2424
IMG_2425
IMG_2426
Bétiğimiz Azerbaycan’da yayımlanmış olsa da, daha çok Türkiye’den ilgi gördü. Üniversiteleriñ edebiyat, türklükbilimi bölümleriniñ öğrencileri, hocaları yoğun ilgi gösterdi. Ülkülerinden dolayı bétiği édinmek isteyenlerin de sayısı azımsanmayacak denli çoktur. Böylece Irk Bitig, Azerbaycan ile sınırlı kalmayıp Türkiye’de géñiş bir okuyucu kitlesine ulaşırken, Avrupa’ya da uzanıp Almanya’da, İsveç’te, İsviçre’de, Avusturya’da okuyucularla buluştu. Azerbaycan Türkçesinde bir bétiğin böylesi géñiş bir ilgi görmesinden dolayı da ayrıca mutluyuz.

Burada ise, Bakü’de ilk baskısınıñ sunumunu yaptığımız imza günüñden bir görüntü görmektesiniz.