Bilgisayarda Göktürkçe

Şu[1] başlıkta bildirdiğimiz gibi Göktürk damgaları evrensel yiv, démeli unicode ölçünlerine yükseltildi. Bu ne añlama geliyor? Şuna; artık Lâtin damgalarını yazdığıñız gibi Türk damgalarını da özgürce yazabileceksiñiz. Aşağıda gördüğüñüz gibi GOOGLE’da arama bile yapabileceksiñiz.

gokturkce-googleAncak bir sorunumuz var; bu evrensel yivin (unicode 5.2.0) soñ sürümü, yalñızca soñ sürümü yayınlayan yazılımlarda çalışıyor. Örñeğin Firefox, GIMP gibi… Bunlar gibi WordPress, Google ürünleri, Facebook kimi toplumsal ağlardan da arka çıkan, sorunsuz çalıştıranlar bulunmaktadır.

Bilgisayarlarda görüntüleyebilmek için şu[2] başlantıya tıklayıp, yazıtürünü kuruñ. Kullanıp yazmak içinse, bu[3] bağlantıya tıklayıp Emir Yâsin Sarı‘nıñ anıkladığı belgeyi okuyuñ. Belgede 3 ayrı işletim dizgesi (Linux, Windows, Macintosh) için yordamlar añlatılmaktadır.

Ayrıca  E. Yasin Sarı’nıñ günlüğü örñek için incelenebilir; www.fankibiber.wordpress.com  Ayrıca www.gokbeyuluc.wordpress.com günlüğü de damgalarla yazılmış günlük olarak ilginizi çekecektir.

dipçe:
[1] http://turkcesivarken.com/yazismalik/index.php?topic=1069.msg8129#new
[2] http://turkcesivarken.com/belgeler/orkun2.ttf sağ tıkla farklı kaydet ‘i seç
[3] http://turkcesivarken.com/belgeler/orkunsayisal.rar
[4] http://turkcesivarken.com/yazismalik/index.php?topic=2859.0 sorularıñız için.